Padomi mājokļa tīrīšanai ar videi draudzīgiem materiāliem

Padomi mājokļa tīrīšanai ar videi draudzīgiem materiāliem

Padomi mājokļa tīrīšanai ar videi draudzīgiem materiāliem

Sakārtots mājoklis nenoliedzami ne tikai liek justies labi un ērti savā vidē, bet arī parāda apkārtējiem jūsu iekšējo dabu – jo nereti ir sastopami cilvēki, kas mājokļa kārtībai nepievērš pārāk lielu uzmanību. Attieksme pret kārtību un tīrību mājās parāda arī to, kāds cilvēks ir pēc dabas – parasti šie cilvēki ir arī nevīžīgi pret savu ārieni vai darba jautājumiem. Mūsdienās lielākā problēma mājas tīrīšanai ir slinkums, jo nav nekādu problēmu atrast ļoti lielu piedāvājumu sadzīves tīrīšanas līdzekļu klāstā. Diemžēl vairums tīrīšanas līdzekļu satur ļoti lielu daudzumu ķīmijas un kaitīgo vielu, kas ilgtermiņā var atsaukties uz veselību. Bet labā ziņa ir tāda, ka cilvēki domā par savu veselību un apkārtējās vides piesārņošanu, viņi meklē pēc iespējas dabai draudzīgākus tīrīšanas un uzkopšanas līdzekļus.

Veikalos nopērkamie uzkopšanas līdzekļi ir ļoti plašā klāstā. Ja nav vienalga, ar ko tiek tīrīta māja, tad pie sadzīves preču plaukta veikalā var pavadīt diezgan ilgu laiku, pētot, ko katrs līdzeklis notīra, kāds ir tā sastāvs, jo tīrīšanas līdzekļi nav vienādi, lai gan sākotnēji var likties, ka nav nekādas atšķirības. Noteikti katra mājsaimniece vai kārtību mīlošs mājas saimnieks ir izmēģinājis vairākus produktus līdz atradis īsto, kas atbilst visām vajadzībām – notīra netīrumus tā, kā ir nepieciešams, produkta sastāvs, kā arī būtiska ir rezultāta atbilstība produkta cenai. Tomēr, lai savestu kārtībā savu mājokli – dzīvojamo istabu, virtuvi vai vannas istabu, nav nepieciešams iegādāties gatavos veikalā nopērkamos līdzekļus. Noteikti jebkura cilvēka virtuvē ir atrodams kāds produkts, kas var kalpot par efektīvu tīrīšanas līdzekli. Un labākais tajā visā ir tas, ka tas būs dabīgs, bez ķīmijas un nekaitēs ne ģimenes locekļiem, ne apkārtējai videi.

Pašā topa virsotnē kā dabiskais tīrīšanas palīgs tiek minēta soda. Agrākos laikos, kad nebija nopērkami trauku mazgājamie līdzekļi, populāra bija soda, jo tā ir abrazīva, viegli puto, viegli šķīdinot taukus un nebojājot roku ādu. Ar sodas palīdzību var mazgāt ne tikai traukus – soda kombinācijā ar ūdeni lieliski notīra cietas virsmas, efektīvi notīra ziepju un kaļķakmens nosēdumus vannas istabā no izlietnēm, vannām un duškabīņu durvīm, tā ir spējīga iztīrīt arī sarkanvīna traipus no paklāja. Soda ir arī lielisks palīgs nelabo smaku novēršanai – to var iebērt trauciņā un nolikt ledusskapī vai uz galda, kā arī iebērt tikko ieliktā miskastes maisā, lai miskastē nebūtu nepatīkamas smakas.

Virtuves plauktā atrodamais etiķis arī ir lielisks palīgs dzīvesvietas uzkopšanā. Arī kombinācijā ar ūdeni tas spēj darīt brīnumu lietas – proporcijā 1:1 ar ūdeni, etiķis ir saudzīgs un efektīvs līdzeklis, lai novērstu dažādus nosēdumus vannas istabā un virtuvē. Lai duškabīnes stiklus padarītu atkal tīrus, tos var apstrādāt ar etiķūdeni, apsmidzinot ar līdzekli un paturot to pāris minūtes uz virsmas, lai nosēdumi izšķīstu. Arī vannas, izlietnes un flīžu tīrīšanai šis būs lielisks līdzeklis. Ar etiķi tīrītās virsmas (arī koka un plastmasas, kā arī nerūsējošā tērauda) pēc tīrīšanas nav nepieciešams skalot.

Lai mājokļa tīrīšana nekļūtu apgrūtinošu un ilgstošu neviena negaidītu nodarbi, noteikti sava ikdiena ir jāiestrādā tā, lai nemanāmi kārtība tiktu uzturēta nepārtraukti – novācot uzreiz aiz sevis nomestās drēbes, katru vakaru izslaukot vai izsūcot grīdu, trauku nomazgāšana pēc katras ēdienreizes, netīrās veļas regulāra mazgāšana. Protams, neviens nevēlas pēc smagas darba dienas domāt par dzīvokļa uzkopšanu, tomēr ikdienas piekārtošana ļaus izvairīties no laikietilpīgās tīrīšanas, kas ierasti notiek brīvdienās, kad laiks būtu jāvelta atpūtai. Arī bez dažādiem ķīmiskajiem tīrīšanas līdzekļiem ir iespējams uzturēt plauktus tīrus ilgāk – virsmas vienkārši notīrot ar mikrošķiedras lupatiņu.

Ja nav pacietības ņemties ar paša sagatavotajiem tīrīšanas līdzekļiem, protams, ir iegādājami ekoloģiskie tīrīšanas līdzekļi. Protams, izmaksas būs augstākas nekā sodai vai etiķim, kā arī ne katrs uzticās tam, kas ir rakstīts uz etiķetes sastāva. Tomēr noteikti videi un savai veselībai nekaitīgāki būs tie produkti, kuru nosaukums vēstīs par ekoloģiskumu, kā arī sastāvā būs minēti mazāk ķīmiski savienojumi. Noteikti nevajag domāt, ka es jau viens apkārtējo vidi neietekmēšu, pasauli neizglābšu, tomēr, viss sākas ar kādu vienu, kurš domā ne tikai par savu un ģimenes veselību, bet arī par pasaules nepiesārņošanu ar ķīmiju, izvēloties dabīgus tīrīšanas līdzekļus. Kad apkārtējie sastapsies ar vairāk šādiem cilvēkiem, tad arī viņu pulks kļūs arvien kuplāks, un pasaule – tīrāka.


Lai jauka diena!