Ko darīt, ja sāp kakls?

Ko darīt, ja sāp kakls?

Kakla sāpes diemžēl ir biežas un ļoti izplatītas sabiedrotās ziemas laikā. Lai kā mēs censtos, reizēm šķiet, ka no tām izvairīties nav iespējams. Kas mums būtu jāzina par kakla sāpēm un kā rīkoties, ja sāp kakls – par to šajā rakstā.

Ja ir pārliecība, ka kakla sāpēs vainojams vīruss, turklāt slimo arī apkārtējie, vari mēģināt ar šo problēmu cīnīties saviem spēkiem. Tomēr ņem vērā, ka kakla sāpes var būt saistītas ar daudzām vainām, sākot ar vienkāršu saaukstēšanos līdz pat tādai nopietnai saslimšanai kā infekciozā mononukleoze.Kakla sāpju ārstēšana jāuzsāk uzreiz, neļaujot, slimībai iet dziļumā.

Kas ir kakla sāpju izraisītāji?

Kakla iekaisumu var izraisīt daudzi faktori: vīrusi, baktērijas, sēnīšu infekcijas, kā arī ar atvilni saistītas slimības un sīkas mehāniskas traumas.

* Visbiežākie kakla iekaisuma un tā izraisīto kakla sāpju cēloņi ir vīrusi – adenovīruss un rinovīruss (jo īpaši bērniem). Abiem raksturīgs apsārtums rīklē, skrāpējoša sajūta kaklā, arī mandeļu iekaisums un pietūkums.

* Smagāku kakla iekaisumu izraisa baktērijas – streptokoki un stafilokoki, radot paaugstinātu ķermeņa temperatūru un kakla sāpes. Tie parasti ir arī angīnas ierosinātāji.

* Sāpošs kakls un sāpīgas mandeles var liecināt par citu infekcijas slimību, piemēram difteriju. Difterija ir ļoti bīstama slimība, kas parasti skar mandeles, un tai raksturīgs liels organisma vājums.

* Arī sēnīšu infekcijas izraisa kakla iekaisumu. Tām raksturīgs balts mutes dobuma gļotādu aplikums. No šādām kakla infekcijām bieži cieš bērni un pieaugušie ar novājinātu imūno sistēmu.

* Kuņģa – barības vada atvilnis, kam raksturīgs kuņģa skābes izraisīts kakla gļotādas kairinājums, var izraisīt durošas sāpes kaklā, kasīšanās un kairinājuma sajūtu.

* Stipra balss pārpūle, gadījumos, kad daudz runāts, dziedāts. Bet šajā gadījumā raksturīgāk, ka balss vienkārši pazūd un nav iespējams izdvest ne skaņu vai arī iepriekš skanīgā balss pārvēršas klusā šņākšanā.

Kā ārstēt dažādas kakla sāpes?

 • Ja vainīgs vīruss. Labā ziņa – 94 procentos gadījumu kakla sāpes izraisa tieši kāds no vīrusiem un, par laimi, šīs kaites parasti ir pašierobežojošas. Tas nozīmē, ka infekcija pāriet nedēļas līdz divu laikā arī bez specifiskas ārstēšanas. Šādu situāciju var atpazīt pēc vīrusiem raksturīgās slimības gaitas: sākumā ir nogurums, nespēks, pirmie saaukstēšanās priekšvēstneši kaklā un degunā, kuri trešajā vai ceturtajā dienā sasniedz kulmināciju: ir temperatūra, stiprākas sāpes vai skrāpējoša sajūta kaklā, tas strauji paasinās, un šķiet, ka kļūst arvien sliktāk. Bet jau piektajā dienā vīruss pēc kulminācijas sāk rimties un ir jūtams pēkšņs uzlabojums. Labākā ārstēšanās metode šādā reizē ir palikt mājās, pārāk nenoslogot balsi un pārējo kakla gļotādu runājot, lietot daudz šķidruma, lai vīruss no organisma ātrāk izskalojas, un mazināt nepatīkamās sajūtas ar simptomātiskiem līdzekļiem. Tiesa, piecās sešās dienās parasti pāriet vīrusa izraisītās infekcijas simptomi – tas izdzīvo visas savas attīstības stadijas un nepatīkamās sajūtas mazinās, taču šūnu līmenī imunitātes atjaunošanās process turpinās arī pēc tam. Tāpēc nemeties ar joni darbos un fiziskās aktivitātēs, tiklīdz šķiet, ka jūties labi, sargies no nosalšanas, jo, tiklīdz kāds uzšķaudīs, vīruss var atkal pacelt galvu. To medicīniski sauc par superinfekciju – atkārtotu saslimšanu. Īpaši pēc akūto vīrusa izpausmju beigām kādu laiciņu vēl jāpasaudzē sevi tiem, kuriem jau ir kādas hroniskas elpceļu kaites, piemēram, astma.
 • Ja vainīga baktērija. Kakls parasti sāk sāpēt pēkšņi, nereti sāpes izstarojas uz ausīm, ir balti strutu korķi aukslēju mandelēs, var būt augsta temperatūra. Te, visticamāk, būs jāņem talkā nopietnāki recepšu medikamenti, kuri sliktās baktērijas vienkārši iznīcina. Populārākās un iedarbīgākās – penicilīna grupas antibiotikas. Un obligāts noteikums – miera režīms.
 • Ja pārslogota balss. Līdzās aizsmakumam varētu būt skrāpējoša sajūta rīklē, kasīšanās, kņudināšana, tūska, jo balss saišu gļotāda pārslodzes rezultātā kļuvusi sausa un trausla. Biežāk šo sajūtu uz sevi var attiecināt skolotāji, lektori, koru dziedātāji. Diemžēl īpašu medikamentu, ar kuriem mazināt pietūkumu un iekaisumu rīklē, nav, un labākās zāles tādās reizēs ir miers un klusums. Parasti balss saišu un rīkles gļotāda pēc pārslodzes pašizdziedinās aptuveni trīs dienu laikā ar noteikumu, ka ļauj balsij atpūsties un dzer daudz šķidruma, kas mitrina arī kakla gļotādu.

Kādu līdzekli izvēlēties?

Izvēloties līdzekļus pret kakla sāpēm, pievērs uzmanību divām vienlīdz svarīgām niansēm: vai sastāvā ir kaut kas sāpju mazināšanai un vai preparāts mitrinās gļotādu. Ja tev raksturīgas alerģijas, jāraugās arī, lai sastāvā nav kāds spēcīgs alergēns. Tāda slava ir, piemēram, smiltsērkšķim.

Vēl viena būtiska nianse, kas jāņem vērā, ir mēra sajūta. Ik pēc divām stundām pūst kaklā vai sūkāt stipras iedarbības medikamentus (tādus, kuros iekšā kas vairāk par dabas vielām) kombinācijā ar pastiprinātu medus, ķiploku un citu aso un kairinošo labumu ēšanu – tas jau tā trauslajai gļotādai ir īsts trieciens, tāpēc ir risks iedzīvoties čūlās, gļotādas apdegumos un citās ligās. Dziedējot kaklu, labāk ievēro principu – mazāk ir vairāk.

Nesteroīdo pretiekaisuma līdzekļu (piemēram, ibuprofēna vai paracetamola) lietošana ir efektīvs veids, kā remdēt kakla sāpes, turklāt šie līdzekļi var arī mazināt drudzi. Vienmēr izlasiet zāļu lietošanas instrukciju un, ja rodas jautājumi, konsultējieties ar savu ģimenes ārstu vai farmaceitu.

Sūkājamās tabletes ar pretiekaisuma, antibakteriālu un vietēji anestezējošu iedarbību ir piemērota palīdzība sāpošam kaklam.

Ir pieejami dažādi aerosoli kakla iekaisuma ārstēšanai.

Kaklam patīk mitrums!

Tad gan balss saites labāk strādā, gan gļotāda ir mitrināta un pie tādas grūtāk piesaistīties vīrusiem un baktērijām, kuri izraisa dažādas kakla kaites. Tāpēc lūko, lai apkures sezonā gaiss telpās tiek mitrināts.

Tautas metodes pret kakla sāpēm

 • Sīpols ar medu

Nomizo sīpolu un smalki sagriez. Samaisi ar medu. Proporcija – 1 pret 1. Dabisks, organismu spēcinošs pretsaaukstēšanās līdzeklis gatavs! Pagaidi, līdz tas sāk suloties, un ēd vesels! Vislabāk notiesāt visu maisījumu vienā reizē, nevis glabāt vairākām. Svaigs tas ir efektīvāks. Izmanto pret klepu un kakla sāpēm. Līdzekļa efektivitātei rodams arī skaidrojums – sīpola, gluži tāpat kā ķiploka sula, satur fitoncīdus jeb tā dēvētās dabiskās antibiotikas, kas iznīcina nelabvēlīgās baktērijas un kavē to vairošanos.

 • Ķimeņu eļļa

Melno ķimeņu eļļai piemīt kā antibakteriālas, tā kakla gļotādu dziedējošas īpašības. Ja sāp kakls, īsi pirms gulētiešanas iedzer ēdamkaroti ķimeņu eļļas un dažas minūtes nenorijot paturi rīklē. Mazliet paskalini. Ķimeņu eļļa iznīcina iekaisumu izraisošos mikroorganismus un nomierina iekaisušo gļotādu. Ja noķer pašu slimības sākumu, no kakla iekaisuma var tikt vaļā pat ar vienu šādu procedūru. Ja ir arī paaugstināta ķermeņa temperatūra, kas kakla sāpju gadījumā nav nekāds retums, vari pagatavot krūzi spēcinoša dzēriena, kurā viena no sastāvdaļām ir ķimeņu eļļa. Uzvāri melno tēju un, pirms likt klāt pārējos komponentus, nedaudz atdzesē. Ja tās temperatūra būs augstāka par 40 grādiem, ies bojā vairums vērtīgo bioloģiski aktīvo vielu, kas ir pārējos komponentos, kas jāpievieno tējai. Ja nav vaļas gaidīt, atvēsināšanai pielej drusciņ piena. Pievieno tējai divas tējkarotes medus un septiņus pilienus ķimeņu eļļas. Samaisi un dzer uz veselību. Šādu dzērienu ieteicams izdzert divas trīs reizes dienā.

 • Krustnagliņas

Krustnagliņas satur antibakteriālas un pretiekaisuma vielas, tādēļ kakla sāpju gadījumā vari sūkājamo tablešu vietā gluži vienkārši pazelēt krustnagliņu. Tā atsvaidzinās arī elpu.

 • Ķiploks

Ja nekur nav jāiet un nebiedē ne visai tīkama smaka no mutes, cīņā pret kakla sāpēm vari ņemt talkā veco, labo ķiplociņu, kas satur jau minētos fitoncīdus, kuri nonāvē patogēnos mikrobus. Ja sāp kakls, ik pa laikam iemet mutē ķiploka daiviņu, kārtīgu sakošļā un norij. Atkārto šo procedūru ik pēc dažām stundām. Ja košļāt ķiploku šķiet par traku, vari pagatavot ķiploku ūdeni: 100 gramus ķiploku sasmalcini, aplej ar pusglāzi istabas temperatūras ūdens, sešas stundas ļauj nostāvēties, tad izkās. Ar iegūto uzlējumu skalo kaklu.

 • Medus ūdens

Medus ne tikai satur vērtīgas vielas, bet tam arī piemīt antibakteriālas īpašības, tādēļ tas lieliski noder kakla infekciju ārstēšanai. Ieliec glāzē ar siltu (ne karstu!) ūdeni četras ēdamkarotes medus, kārtīgi samaisi un izdzer. Procedūru atkārto 2–3 reizes dienā.

 • Silts piens ar medu

Uzsilda glāzi piena aptuveni līdz 40 grādiem, pievieno divas tējkarotes medus un kārtīgi izmaisa. Pienu svarīgi nepārkarsēt, citādi, pievienojot medu, ies bojā liela daļa tajā esošo vērtīgo vielu. Vēl pievieno nedaudz sviesta un naža galu sodas, kam ir antibakteriāla un pretiekaisuma iedarbība. Dzēriens palīdz pret kakla sāpēm un klepu, mazinot iekaisumu, mīkstinot un nomierinot iekaisušo kakla gļotādu.

 • Novārījums ar ķimenēm un konjaku

Stāsta, ka, lietojot šīs pēc tautas receptes gatavotās zāles, kakla sāpēm vajadzētu ievērojami mazināties un rīšanai kļūt vieglākai jau pēc divām stundām. Kafijas dzirnaviņās samaļ pusglāzi melno ķimeņu (var arī nemalt, bet no maltām ķimenēm līdzeklis sanāks efektīvāks), pārlej ar pusotru glāzi ūdens un 15 minūtes vāra. Sanāks kafijas biezumiem līdzīga masa. To izkāš caur sietiņu, iegūto novārījumu atšķaida ar ceturtdaļglāzi ūdens un atkal uzkarsē. Noņem no uguns, pievieno novārījumam ēdamkaroti konjaka, un zāles ir gatavas. Tās jādzer ik pēc pusstundas pa vienai ēdamkarotei. Zālēm vajadzētu palīdzēt tikt galā ar kakla sāpēm četru stundu laikā. Ja efekta nav, visticamāk, kakla iekaisums jau ir pārāk nopietns un jākonsultējas ar ārstu.

 • Dzērveņu uzlējums

Paņem saujiņu dzērveņu, ieber krūzē, ar stampiņu sastampā, uzlej ne pārāk karstu ūdeni, samaisa un dzer. Dzērvenes satur benzoskābi, kas iznīcina gan baktērijas, gan vīrusus un nomāc to attīstību. Tajās ir arī vērtīgais C vitamīns, kas spēcina imūno sistēmu. Lielisks dzēriens arī saaukstēšanās profilaksei. Dzērvenes var arī samīcīt ar medu. Paņem ēdamkaroti šāda maisījuma un kādu laiku patur mutē, ļaujot tam iedarboties. Šādu procedūru atkārto divas trīs reizes dienā.

 • Kurkumas maisījums

Šī garšviela, iespējams, ir baciļu ļaunākais bieds, tādēļ to plaši izmanto Indijā, kur ir problēmas ar sanitāro normu ievērošanu. Pustējkaroti kurkumas samaisa ar tējkaroti medus un trīs reizes dienā dažas minūtes patur mutē šo maisījumu, lai tas labāk iedarbojas.

 • Skalošana ar sāls vai kurkumas ūdeni

Viens no labi pārbaudītiem un visai efektīviem veidiem, kā tikt galā ar kakla sāpēm, ir skalošana. Ar regulāru skalošanu ik pēc stundas vai divām no mutes dobuma un rīkles tiek izskaloti iekaisuma izraisītāji. Tomēr jāatceras, ka pārspīlēt nedrīkst, un jau tā iekaisušo gļotādu pārlieku kairināt nebūtu vēlams, tāpēc šķidrumus, ar ko skalot kaklu, nevajadzētu taisīt pārlieku stiprus vai karstus vai skalot kaklu pārāk bieži. Klasisks līdzeklis no vecmāmiņu krājumiem ir skalošana ar sālsūdeni. Pusglāzē remdena ūdens izšķīdina pustējkaroti sāls, un ar šķīdumu pāris minūtes cītīgi skalo rīkli.

Efektīvs līdzeklis pret kakla sāpēm ir arī kurkumas pulveris, kas atrodams veikalu garšvielu plauktos. Tas darbojas gluži kā dabas dota antibiotika, nonāvējot iekaisumu izraisošos baciļus. Kakla skalošanai glāzē ūdens ieteicams izšķīdināt tējkaroti sāls un tikpat kurkumas.

3 situācijas, kad labāk doties pie ārsta:

1. Ja nevar norīt pat siekalas, kakls stipri sāp.

2. Ja vairākas dienas nekrītas temperatūra.

3. Ja ap rīkli un mandelēm ir balts aplikums vai arī ir izsitumi mutē vai uz ādas.

4. Ja kakla iekaisuma iemesls varētu būt bakteriāla infekcija.

5. Ja jūs neatlabstiet pēc septiņām dienām.

6. Ja jums ir sūdzības par ausu sāpēm.

7. Ja jums ir sūdzības par kakla stīvumu, nevis tikai sāpēm rīklē.

8. Ja jums ir citas patoloģijas, kas ietekmē organisma spēju pašam sevi izārstēt, piemēram, diabēts vai imūnās sistēmas darbības traucējumi.

9. Uztraukties vajadzētu par aizsmakumu, ja tas turpinās ilgāk par divām nedēļām.

Ja esi saskāries ar kakla sāpēm, tās tomēr nevajadzētu ignorēt, bet gan ārstēt. Bakteriālas infekcijas gadījumā palīdzēt var kakla skalošana ar siltu salvijas tēju vai furasola šķīdumu, ne vairāk kā divas līdz trīs reizes dienā. Izvēloties sūkājamās tabletes vai aerosolu kakla sāpju mazināšanai, būtiski novērtēt, vai kakla sāpēm nav piebiedrojies sauss kairinošs klepus, jo tad atšķiras medikamentu izvēle noteiktajā situācijā. Aptiekā pieejami dažādi līdzekļi no dabas vielām, kas mazinās vieglu simptomātiku, kā arī ķīmiski medikamenti, kas pielietojami smagu gadījumu ārstēšanai. Ja kakla sāpes izraisījusi vīrusa infekcija, tad tomēr ieteicams mājas režīms, jo pēc izstaigātas vīrusa infekcijas ir sagaidāmas komplikācijas.


Lai jauka diena!