Kā izvēlēties zāles pļāvēju

Kā izvēlēties zāles pļāvēju

Tiem, kuriem jārūpējas par dārza vai piemājas teritorijas uzkopšanas darbiem, tuvojoties pavasarim, jāsāk domāt par to, kā atvieglot zāles pļaušanu. Te pastāv vairāki varianti, taču arvien biežāk priekšroka tiek dota zāles pļāvējam. Šajā rakstā uzzināsiet, kā izvēlēties sev piemērotāko zāles pļāvēju.

Labi kopts zāliens ir katra dārza lepnums. Zāliena kopšanā ir trīs svarīgi darbi: laistīšana, mēslošana un pļaušana. Tikai pareiza darbarīku un paņēmienu izvēle dod optimālu rezultātu: skaitu zaļu vienmērīgi augošu zālienu.

Izvēles iespējas ir plašas – nopērkamas vairāku veidu ierīces dažādām vajadzībām. Tāpēc katrs var atrast sev piemērotāko variantu. Arī iegādes ziņā katrs var piemeklēt sev tīkamāko risinājumu – pieejami gan zāles pļāvēji interneta veikalos, gan dažādos specializētos veikalos. Pļāvēju var nopirkt arī kredītā un ideāli ir, ja tas ir tāds aizdevums, kuram ir izdevīga procentu likme. Piemērotākais risinājums būs patēriņa kredīts, kuru var pieteikt gan bankā, gan pie nebanku kreditoriem.

Zāles pļāvēju veidi

  • Mehāniskie zāles pļāvēji. Šāda veida zāles pļāvējus vēl iedala divās kategorijās: zāles pļāvēji ar pašgājēja funkciju un stumjamie zāles pļāvēji. Mehānisko zāles pļāvēju tikai ar rokām vada cilvēks un tas nozīmē, ka pļaušanai vajadzēs pielikt vairāk fizisko pūļu. Ar šāda veida zāles pļāvēju ērti pļaut mazākas platības (1–10 ārus), kurās jūs varēsiet viegli un ātri pārvietoties pa nelīdzenu virsmu, apbraukt kokus, puķu dobes vai citas dārza kompozīcijas.
  • Zāles pļāvēji traktori. Tas, iespējams, ir vispopulārākais zāles pļāvēju veids, ar kuru komfortabli nopļausiet no vidēja izmēra (10–30 āru) līdz liela izmēra zālienam (30 vai vairāk āru). Jo lielāka ir pļaujamā platība, jo jaudīgākam zāles pļāvējam traktoram jābūt. Tāpat ir svarīgi ņemt vērā arī to, kāds ir šī pļaušanas agregāta platums; šis izmērs var svārstīties no 70 cm līdz 140 cm un vairāk, bet platumu ieteicams izvēlēties ņemot vērā to, vai jūsu dārzā ir šauras ejas starp kokiem vai citiem pagalma elementiem.
  • Zāles pļāvējs robots. Roboti arvien biežāk nāk palīgā cilvēkam, veicot sadzīves darbus, un zāles pļaušana nav izņēmums. Zāles pļāvēja robota darba platības jauda var svārstīties no 250 līdz 5000 m² (2,5–50 āru), tāpēc tas apmierinās gan tos, kuriem ir mazs zāliens, gan tos, kuriem ir liels zāliens, vajadzības. Tāpat ir ērti, ka vairums zāles pļāvēju robotu var strādāt pat lietainos laikapstākļos, un cilvēka iejaukšanās šīs iekārtas darbā būs nepieciešama tikai tad, ja jūsu dārzā ir virsmas, kas nav vienā līmenī. Tādā gadījumā jums vajadzēs pārcelt robotu zāles pļāvēju no vienas vietas uz citu.

Elektriskais, benzīna vai akumulatora?

Zāles pļāvēju motoriem ir trīs veidi: elektriskie, benzīna vai akumulatora. Katram no šiem motoriem ir savas priekšrocības:

  • Benzīna. Ar benzīnu darbināmi zāles pļāvēji – īpaši ērti lielu platību pļaušanai, jo nav nekādu vadu un pļaušanas laiks ir visilgākais, salīdzinot ar citiem motoru veidiem. Tiesa gan, šo dzinēja veidu nepieciešams vairāk kopt (pastāvīgi jāuzpilda degviela, kaut kur jāuzglabā tās rezerves, jālej eļļu), un benzīna zāles pļāvējs ir smagāks par elektrisko vai akumulatora zāles pļāvēju. Populārāko ar benzīnu darbināmo zāles pļāvēju jauda svārstās no 2 līdz 20 zirgspēkiem.
  • Elektriskais. Tas ir zāles pļāvēja veids, kas darbojas, iespraužot rozetē. Galvenā neērtība ir tā, ka elektriskā zāles pļāvēja kustību var ierobežot vads, bet, ja jūsu zāliena platība nav liela, tas nebūs traucēklis. Šie zāles pļāvēji ir vieglāki nekā benzīna, rada mazāk vibrācijas un ekspluatācijā tie ir vienkāršāki un nedaudz lētāki. Populārāko ar elektrību darbināmo zāles pļāvēju jauda svārstās no 900 līdz 1600 W.
  • Akumulatora. Šiem zāles pļāvējiem nav vadu un tie darbojas no akumulatora. Šī ir lieliska alternatīva tiem, kas meklē ne ar benzīnu darbināmu zāles pļāvēju un tiem, kas nevēlas ierobežot savu pļaušanas platību. Akumulatoru uzlādēt vajadzēs pietiekami bieži, bet tiem, kas nevēlas to darīt, ieteicams iegādāties vismaz 2 akumulatorus, lai gadījumā, ja viens akumulators izlādējas, to bez gaidīšanas varētu nomainīt pret otru.

Kā redzams, varianti ir visdažādākie, taču, lai izvēlētos piemērotāko risinājumu, būtiski izvērtēt vēl dažus citus faktorus.

Pļāvēja jauda

Zāliena pļaujmašīnai ir jābūt ar pietiekošu jaudu. Ja nav kādu ļoti īpašu apstākļu neiesaka izvēlēties elektrisko pļaujmašīnu. Platībām līdz 1000 m2 pietiks ar motora jaudu 4ZS, līdz 2500m2 ar 6 ZS jaudu, lielākām platībām labākais risinājums ir izvēlēties zāliena traktoru.

Pļaujmašīnas ar riteņu piedziņu ir izmantojamas gandrīz visos zālienos, izņēmums ir zālieni ar izrobotu konfigurāciju un daudz kokiem. Parasti riteņu piedziņa ir pieslēdzama ar atsevišķu sviru. Dārgākām pļaujmašīnām piedziņas ātrums ir regulējams no 2 līdz 5 km/h, kas dod iespēju pēc iespējas vairāk optimizēt pļaušanas procesu, samazinot tā ilgumu un ieguldāmo spēku patēriņu.

Pļaut ar savācēju vai bez

Regulāri un zemu pļaujot, var pļaut bez savācēja. Savācējs būtu jālieto, ja pļauj nesen iesētu zāli (1 sezonā), vai, ja tā ir pāraugusi vai slapja. No bioloģiskā viedokļa labāk ir pļaut bez savācēja, jo tad barības vielas paliek uz vietas zālienā. Vienīgais ir jāņem vērā, ka ja pļaujot bez savācēja zāle ir jāplāuj regulāri, to nedrīkst pāraudzēt vairāk kā par 2 līdz 3 cm, kā arī pavasarī obligāti ir jāveic zāliena vertikulācija (vecās zāles mehāniska izgrābšana un virskārtas līdz 1cm dziļumam irdināšana). Pļaušanai bez savācēja vēlams lietot speciālos mulčējamos nažus.

Pļaušanas platums

Jo lielāks platums, jo ātrāk darbs tiks paveikts.

Riteņu izmērs

Jo lielāki riteņi, jo ērtāk pārvietoties pa nelīdzenām virsmām. Savukārt, ar mazākām riepām vieglāk manevrēt.

Izmērs

Domājot par ierīces uzglabāšanu vai pārvadāšanu, svarīgs ir arī tās izmērs un svars.

Cena

Arī cenai ir būtiska nozīme lēmuma pieņemšanā. Lai izvēlētos izdevīgāko variantu, ieteicams aplūkot vairākus piedāvājumus un salīdzināt ne vien parametrus, bet arī cenu līmeni.

Šie nav visi zāles pļāvēju parametri, tādēļ, pirms izvēlies piemērotāko, rūpīgi iepazīsties ar tā specifikāciju.

Citi dārza instrumenti

Precīzai zāles pļaušanai kopā ar zāles pļāvēju speciālisti iesaka izmantot vēl dažus dārza instrumentus:

  • Pārnēsājamo zāles pļāvēju (trimmeri). Šī iekārta ir paredzēta tādu zāliena vietu, kuras parasts zāles pļāvējs nepļauj, aizsniegšanai – ap kokiem, puķu dobēm vai citām malām. Vispopulārākie ir benzīna krūmgrieži, ar kuru palīdzību aizsniegsiet pat attālākos dārza stūrīšus.
  • Zāles šķēres. Dārza šķēres ir neaizstājams palīgs ļoti smalkai zāliena izdaiļošanai, augu vai dzīvžoga apgriešanai. Izmantojot šīs šķēres, jūs aizsniegsiet vietas, kuras nav pieejamas lielākām iekārtām.

Kā rūpēsies – tā pļausi!

Bieži vien pēc zāles pļāvēja iegādes un tā ekspluatācijas vasaras sezonā, pircēji aizmirst, ka tehnikai ir nepieciešama regulāra tehniskā apkope. Tā būtu jāveic pirms sezonas sākuma, taču zāles pļāvēja īpašnieki par apkopi bieži vien atceras tikai tad, kad zāle jau jāsāk pļaut. Pavasarī zāles pļāvējam ir jānomaina eļļa un gaisa filtri, vienmēr jālej kvalitatīvs benzīns, jāseko eļļas līmenim dzinējā un nedrīkst aizmirst arī par regulāru asmeņu asināšanu. Truli, neasi asmeņi zāli nevis nogriež, bet nocērt vai nogulda, un rezultātā mauriņa krāsa mainās no zaļas uz brūnu. Būtiski ir arī atcerēties vienmēr pēc darbu veikšanas notīrīt zāles pļāvēja korpusa apakšējai daļai pielipušo zāli. Pārdošanā ir pieejami tādi zāles pļāvēju modeļi, kam ir speciāla vieta ūdens padeves pieslēgšanai, un pie iedarbināta dzinēja ar ūdens palīdzību tiek attīrīta korpusa apakšējā daļa. Tāpat arī vienmēr jāatceras notīrīt asmeņus, pārbaudīt gaisa filtru un iztīrīt vai izpūst gultņu vietas uz visiem riteņiem. Svarīgi ir arī zāles pļāvēju pareizi ieziemot pēc sezonas beigām – tam ir jānotīra korpusa apakša, jāizlej vecais benzīns un jāpārbauda eļļas līmenis.

Kā pareizi jāpļauj zāliens

Zālienu vēlams pļaut, kad zāle ir sausa vai viegli mitra. Pļaujot jāizmanto tikai asi asmeņi, jo pretējā gadījumā zāle netiek kvalitatīvi nogriezta un pēc pļaušanas parādās brūni gali. Ieteicams regulāri mainīt pļaušanas virzienu un secību, lai zālienā neizveidotos strīpas.

Vēlamais pļaušanas augstums atkarībā no zāliena tipa ir 2 līdz 4cm. Nav vēlams zāli pāraudzēt garāku par 6 līdz 8 cm, jo tad tā sāk izgulties veldrē un ir grūti pļaujama. Ja zāle ir pāraugusi tad vēlams pļaut vairākos piegājienos pakāpeniski samazinot pļaušanas augstumu.

Ja zāliens netiek regulāri laistīts, tad vasaras karstajos mēnešos iesakām palielināt pļaušanas augstumu, lai zāle neizdeg. Pirms ziemas iestāšanās vēlams zāli atstāt nedaudz garāku, lai tā labāk pārziemotu.


Lai jauka diena!