Kā izvēlēties televizoru?

Kā izvēlēties televizoru?

Kinoskopiskajiem televizoriem pazūdot no sadzīves preču veikaliem, īsā laikposmā ir strauji mainījusies televizoru paaudze. Kas tik pieredzēts – LCD, plazmas paneļi, LED. Kā izvēlēties televizoru šodien?Lai izvēlētos pareizo, ir jāņem vērā dažādi faktori – par to šajā rakstā.

Izvēlies mūsdienīgāko

Šodien reti kurā sadzīves preču veikalā atradīsi LCD un plazmas paneļu televizorus – notikusi paaudžu maiņa. LED televizori darbojas līdzīgi kā LED gaismas spuldzītes, ir ekonomiskāki, ar labāku attēla kvalitāti, plašākā izmēru klāstā (no 48,26 cm līdz 215,9 cm pa diagonāli) un arī ilgmūžīgāki par LCD un plazmas paneļiem.

Zini mērķi

Modernākie LED televizori jeb Smart TV ļauj skatīties filmas un televīzijas pārraides, kā arī lietot internetu gluži kā datorā, pārvēršot televizoru par mājas izklaides galveno vietu. Tie atļauj viedtālrunī vai datorā atskaņotu video ar viena pirksta kustību parādīt uz lielā ekrāna, klausīties skaņu caur pieslēgto mājas kinozāli, no televizora lasīt interneta ziņas un klausīties mūziku. Varēsi skatīties iemīļotos kanālus ar vai bez trim dimensijām. Īsāk sakot, pirms pērc, apdomā, kādas iespējas savā televizorā vēlies.

Ņem vērā televizora izmēru

Ar lielummāniju nelielā telpā sasirgt nav veselīgi – būs grūti skatīties. Tad prātīgāk ir izvēlēties ne lielāku televizoru par 119,38 cm diagonālē. Protams, nekrīti otrā galējībā, izvēloties pārāk mazu eksemplāru. Ideālo ekrāna izmēru iespējams aprēķināt, reizinot sēdēšanas distanci no ekrāna (collās) ar 0,535 un iegūto skaitli noapaļojot līdz tuvākajam televizora izmēram. Piemēram, ja televizors atrodas divu metru (80 collu) attālumā, ideālais ekrāna izmērs ir 42 collas (80 x 0.535 = 42). Alternatīvi var vadīties pēc vispārpieņemtiem standartiem:

  • Mazākām telpām, piemēram, virtuvei – 29 collas un mazāk.
  • Guļamistabai (pastāv gan uzskats, ka guļamistabā nav jābūt televizoram) – no 32 līdz 42 collām.
  • Viesistabai – sākot no 42 collām un līdz pēc iespējas lielākam ekrāna izmēram. Kinoteātra apmeklējumam līdzīgu pieredzi iespējams iegūt, sākot ar ekrānu no vismaz 55 collām.

Pievērs uzmanību attēla detaļām

LED televizoru attēls ir daudz precīzāks un vairāk pietuvināts realitātei nekā jebkurš priekšgājējs. Katra kustība ir pilnīgi skaidra, nevis miglaina kā kineskopiskajiem televizoriem. Attēls var šķist nedabisks – asas kustības un ļoti liels kontrasts. Ar laiku, protams, pierod, bet, ja vēlies televizoru, kura attēla kvalitāte vairāk atgādina kineskopisko priekšteci, jāpievērš uzmanība tehniskam parametram – kadru kustību kompensācijai. No 100 Hz līdz 400 Hz attēls izskatās līdzīgi kā kineskopiskajos televizoros. Ja vēlies asāku un augstvērtīgāku attēlu, jāmeklē televizors ar kustību kompensāciju no 400 Hz līdz 1000 Hz.

Izvēlies televizoru ar IPS matricu

Tās klātbūtni parasti apliecina uzlīme uz iepakojuma un televizora. IPS matrica augstākā kvalitātē atskaņo krāsas un neietekmē to spilgtumu, skatoties no sānu leņķiem.

Nepārspīlē ar izšķirtspēju

Ja vēlies skatīties filmas DVD un Blue Ray formātā, ieteicams izvēlēties televizoru ar HD, FullHD vai UHD izšķirtspējām. Visaugstākā izšķirtspēja ir UHD jeb tautā dēvētajiem 4K televizoriem. 4K Ultra HD izšķirtspēja ir tieši četras reizes lielāka par Full HD – 3840 x 2160, kas nozīmē krietni detalizētāku attēlu un tā ir nākotne. 4K televizori spēj gan kvalitatīvi paaugstināt HD video uz Ultra HD, gan arī šobrīd jau ir pieejamas vairākas iespējas, lai skatītos dabisku 4K saturu, tostarp YouTube, Netflix, Google Play filmas, ar viedtālruni uzņemtus attēlus un video. Mazākajiem brāļiem pikseļu skaits sarūk matemātiskā progresijā: FullHD – 1080 pikseļi un HD vairs tikai 720 pikseļi. Protams, lielāka izšķirtspēja nozīmē arī lielāku cenu.

Ar vai bez trīs dimensijām un kāda veida?

Televizori trīs dimensiju attēlu veido pasīvi vai aktīvi. Neiedziļinoties detaļās, aktīvie trīs dimensiju televizori rāda augstvērtīgāku attēlu, bet ir jālieto brilles, kurām reizi pa reizei jāmaina baterijas. Pasīvie televizori trīs dimensiju specefektos atpaliek, bet ietaupīsi naudu uz briļļu baterijām. Abos gadījumos trīs dimensiju atskaņošanu varēsi arī vienkārši izslēgt.

Vai izliektie TV labs ieguldījums?

Televizori ar izliekto ekrānu sāka parādīties pirms pāris gadiem, sākotnēji augstākajos cenu plauktos, taču pakāpeniski tie ir kļuvuši daudz pieejamāki. Diemžēl tie nav ieguvuši cerēto popularitāti, un mūsdienās šāda veida TV piedāvā tikai Samsung. Par spīti ražotāju apgalvojumiem, ka izliektie televizori nodrošina labāku skatīšanās pieredzi, cilvēku viedokļi atšķiras. Atceries to, ka, ja tu vēlies iegādāties izliekto televizoru, to būs grūti pielikt pie sienas.

Pievērs uzmanību materiālu kvalitātei

Televizora cenu ietekmē ne tikai tehniskās iespējas, bet arī ražošanā izmantoto materiālu kvalitāte. Ne vienmēr ir vērts taupīt, ja televizoru pērc ilgākam laikam.

Kā izvēlēties labāko TV ražotāju?

Ir daudz televizoru brendu. Tomēr visbiežāk cilvēki izvēlas tieši no šiem četriem “milžiem” – Samsung, LG, Sony un Panasonic. Samsung ir TV tirgus līderis, kuram cieši seko Dienvidkorejas lepnums LG. Abiem ir ļoti plašs televizoru klāsts, sākot no pavisam lētiem, līdz izsmalcinātiem, funkcijām bagātiem un dārgiem. Sony un Panasonic ir salīdzinoši mazāks klāsts, kā arī tiem piedāvā līdzīgas cenas un izmērus. Papildus šiem četriem zīmoliem, iecienīti ir arī Toshiba, Sharp un Philips ražojumi.

Cik daudz esi gatavs tērēt par televizoru

Lai arī dārgākie TV modeļi var maksāt pat vairākus tūkstošus eiro, ir iespējams atrast arī tādus televizorus, kuru cena ir zem 200 eiro. Labā ziņa ir tā, ka ikviens var atrast tādu televizoru, kas atbilst viņu budžetam.

Visvienkāršākais veids, kā iepazīties ar televizoru piedāvājumu un cenām, ir ieskatīties interneta veikalu piedāvājumā. Tas ļaus gūt priekšstatu par risinājumiem dažādās cenu kategorijās un palīdzēs samērot savas vēlmes ar iespējām. Internetā pieejamas arī atsauksmes un plaša informācija par jaunākajām tehnoloģijām – arī tas palīdzēs vieglāk orientēties plašajā piedāvājumā. Protams, internetā var ne tikai aplūkot plašo piedāvājumu un iegūt vērtīgu informāciju, bet arī izvēlēties piemērotāko risinājumu un to iegādāties. Tam ir vairākas priekšrocības, pirmkārt, televizori internetā pieejami daudzveidīgā izvēlē, tos ātri un vienkārši var aplūkot un savstarpēji salīdzināt. Otrkārt, iepērkoties internetā, var ietaupīt gan laiku, gan naudas līdzekļus. Iepirkšanās tiešsaistē īpaši parocīga šķiet aizņemtajiem – pasūtījumu iespējams noformēt jebkurā brīdī, arī ārpus ierastā darba laika. Taču, lai būtu pārliecība par izvēlētās ierīces kvalitāti, to vajadzētu iegādāties uzticamā, labi zināmā veikalā. Pievērs uzmanību citu pircēju atsauksmēm, kā arī klientu apkalpošanas servisa kvalitātei.

Iepazīsties ar garantijas nosacījumiem

Pērkot televizoru, svarīgi iepazīties arī ar visiem garantijas nosacījumiem. Ja televizoru iegādājies internetā, iepazīsties ar visu saistošo informāciju par televizora parametriem un specifikāciju.

Ja rodas kādi jautājumi, prasi padomu pārdevējam. Tāpat, veicot pasūtījumu internetā, jāiepazīstas ar piegādes noteikumiem un izmaksām. Ņem arī vērā, ka preces, kas iegādātas interneta veikalos, 14 dienu laikā var atdot atpakaļ pārdevējam, ja tās kādu iemeslu dēļ neatbilst pircēja prasībām. Pirms tam gan būtiski iepazīties ar preču atgriešanas nosacījumiem.


Lai jauka diena!