Kā izvēlēties piemērotu lampu?

Kā izvēlēties piemērotu lampu?

Griestu lampas viesistabai, virtuvei un visām pārējām telpām ir viens no galvenajiem elementiem, jo vienlaicīgi pilda vairākas funkcijas – gan nodrošina gaismu un atmosfēru, gan rūpējas par telpas kopējo dizaina ansambli. Kā izvēlēties piemērotāko lampu konkrētai istabai? Par to uzzināsiet šajā rakstā.

Nav vērts aizmirst, ka lampa ir ne tikai rotājums, tai ir jānodrošina pienācīgs apgaismojuma līmenis. Bez tam, no apgaismojuma kvalitātes ir atkarīgs ārējais interjera izskats un pat garastāvoklis. Slikti apgaismotās telpās vienmēr velk uz miegu, bet pārāk spilgta gaisma nogurdina.

Lampas jauda

Lampas jauda ir vienāda ar visu lampu jaudas summu. Ne uz visām lampām ir norādīta gaismas plūsma, jūs taču nesāksiet izskaitļot lampu jaudu pamatojoties uz istabas apjomu. Apskatīsim aptuvenas rekomendācijas. Piemēri norādīti kvēlspuldzēm. Ja jūs nolēmāt izmantot luminiscējošās lampas, tad pamatojieties uz ekvivalences jaudu, kas norādīta uz iepakojuma.

Vannas istabā pietiek ar 80 – 100V jaudīgu lampu.

Virtuvē vidēja izmēra 120 – 150 V.

Zālei vai viesistabā lampas jauda 150 – 300V.

Ja neesat pārliecināti, tad labāk ņemiet jaudu ar krājumu un uzstādīsiet slēdzi ar jaudas regulēšanu. Teiksim, televizora skatīšanai vai darbam ar datoru lampas jaudu var samazināt, bet lasīšanai gaismas vajag vairāk. Bērnistabā vienkārši nepieciešams slēdzis ar jaudas regulēšanu, tad lampu var izmantot arī kā nakts lampu.

Svarīgs aspekts – griestu augstums un telpas izmēri

Ja griesti ir visai zemi, labāk izvēlēties nelielas lampas, kas piekļaujas griestiem. Lustras telpās ar zemiem griestiem tās vizuāli padara vēl mazākas un saspiestākas, turklāt garākiem cilvēkiem lustra var traucēt arī fiziski. Un otrādi – ja griesti ir ļoti augsti un telpa liela, maza griestu lampa “pazudīs”. Ja izvēle krīt par labu lustrai, viens no ieteikumiem ir tās izmēru pielāgot telpai – optimālais lustras diametrs ir aptuveni piecas, sešas reizes mazāks par istabas platumu. Proti, ja istaba ir trīs metrus plata, tajā lieliski iederēsies lustra ar 50–60 centimetru diametru.

Savukārt, ja runājam par lampas ideālo augstumu  tai vajadzētu atrasties vismaz divus metrus virs grīdas, savukārt, ja lampa atrodas tieši virs galda, optimālais augstums ir 75 līdz 80 centimetri no galda virsmas.

Kur griestu lampu vislabāk novietot?

Svarīgs ir ne tikai lampas izmērs – būtiski, kur telpā lampa novietota. Pašsaprotami, ka griestu lampas atrodas virs tās zonas, kuru mājokļa īpašnieki vēlas izgaismot un akcentēt. Ja virtuvē tas parasti ir ēdamgalds vai vieta, kur ēdiens tiek gatavots, viesistabā griestu lampu vislabāk novietot virs dīvāna. Lampu, protams, var novietot arī citviet, taču vienmēr paturi prātā izgaismojuma zonu. Piemēram, ja viesistaba ir caurstaigājama un ved uz guļamistabu, lampas novietošana netālu no guļamistabas durvīm nav labākā opcija, jo tādējādi guļamā telpa netiks norobežota no viesistabas.

Stiprinājuma veidi

Vienkāršākais risinājums – spuldzītes patrona un vads. Mūsdienu modeļi ir nedaudz sarežģītāki – līdzās patronai un vadam konstrukcijā ietilpst vēl arī gaismekļa korpuss un nereti gaismas izkliedētājs vai atstarotājs. Parastais elektrības vads var būt arī dažādās krāsās, ne tikai balts vai melns, bet arī zaļš, dzeltens, zils, pat sarkans. Šāds stiprinājums tiek izmantots lampām ar vienu spuldzi, jo tas spēj izturēt pavisam nelielu slodzi – vads, patrona + abažūrs no plastmasas vai papīra. Visbiežāk ražotājs ir paredzējis, ka iespējams dažāds lampas stiprināšanas augstums. Tomēr, ja gribēsies augstumu pēc kāda laika pamainīt, nāksies stiprināt lampu no jauna.

Vispopulārākais risinājums ir dekoratīvs stiprinājums, kurā līdztekus vadam, spuldzes patronai un abažūram ietilpst vēl arī elements, uz kā lampa turas. Šim nolūkam tiek izmantotas dekoratīvas ķēdes, troses, virves u. c. Šāds stiprinājums iespējams lampai gan ar vienu, gan ar vairākām spuldzēm. Lielākoties iespējams nemainīgs stiprināšanas augstums.

Materiāls

Kā lampas kalpošanas ilgumu un funkcionalitāti ietekmē tās karkasa materiāls un stiprinājuma veids? Lampa no metāla būs izturīga un ilgi kalpos (karkass izgatavots no metāla vai tā sakausējumiem), tās mēdz būt diezgan smagas, tāpēc stiprināšanai jālieto speciālas detaļas, savukārt plānāki izstrādājumi mēdz deformēties. Šādas lampas izmaksās diezgan dārgi, taču būs viegli tīrīt ar mitru drānu vai mazgāšanas līdzekļiem.

Pateicoties mūsdienu stikla apstrādes tehnoloģijām, stikla lampu dizains ir ļoti daudzveidīgs un skaists. Lampas ir viegli tīrīt, laika gaitā tās nedeformējas, bet jārēķinās, ka šādas lampas ir trauslas, tās iespējams sasist pavisam nejauši, tīrot vai nomainot spuldzīti. Arī nebūs lēts prieks.

Dabiskais koka materiāls piešķir lampai īpašu šarmu un omulību. Labi saskan ar koka mēbelēm, kantri vai provansas, klasiskiem interjeriem, tomēr to sarežģītāk kopt, uz karkasa ar laiku var parādīties pelējuma sēne (ja telpas mitras). Gaismas un siltuma iedarbībā ar laiku koka krāsa var izbalēt. Vidēji dārgi.

Kristāla lampai ir grezns izskats, kas padara interjeru elegantu. Tā vislabāk derēs plašu telpu apgaismošanai. Galvenie trūkumi – trauslums un ievērojami augstāka cena nekā stikla izstrādājumiem.

Plastmasas lampām ir zemas izmaksas, tās ir vieglas, pieejamas dažādās krāsās. Jāņem vērā, ka gaismas iedarbībā tās ar laiku zaudē sākotnējo krāsojumu, nav īpaši izturīgas, var deformēties.

Tekstila lampām iespējams ļoti netradicionāls dizains, cena var būt ļoti zema vai arī nesamērīgi augsta, ja lampa ir dizainera autordarbs. Trūkumi – var aizdegties, grūti tīrīt no putekļiem un kukaiņu atstātajām pēdām.

Dažādām istabām – dažādi lampu stili

Katram interjeram piestāvēs konkrētas lampas:

Minimālisms – ja viesistaba iekārtota minimālisma stilā, proti, tajā nav nekā lieka un valda vienkāršas formas un krāsas, arī lampai vajadzētu būt neuzkrītošai, nelielai un ar visai askētisku dizainu;

Industriālais dizains – dzīvoklī, kurā jaušama ietekme no rūpnīcu un ielu dzīves, kā arī augsti griesti, lieti iederēsies attiecīga griestu lampa; tās dizainam jābūt visai raupjam, un pateicīgākais lampas materiāls industriāli iekārtotā mājoklī ir metāls;

Skandināvu dizains – skandināvu dizains ir visai līdzīgs minimālismam, taču tajā parasti tiek izmantotas nedaudz uzkrītošākas un lielākas kupolveida lampas – gaisma šajā dizainā ir ļoti nozīmīgs aspekts, tāpēc viesistabā parasti tiek atrasta vieta arī stāvlampām;

Angļu dizains – šo stilu varam pretstatīt skandināvu dizainam – tajā ir gan masīvas mēbeles, gan izteiksmīgas krāsas un daudz dažādu aksesuāru. Šis ir īstais dizains, kuram izvēlēties greznu lustru;

Eklektiskais dizains – eklektiskā mājoklī sajaukušies vairāki dekoratīvie stili, tāpēc arī lampas izvēlē konkrētu vadlīniju nav, un vari ļaut vaļu iztēlei, izvēloties griestu lampu ekstravagantā formā un košā krāsā – tā telpai tiks piešķirts īpašs akcents.


Lai jauka diena!