Kā izvēlēties kaķi?

Kā izvēlēties kaķi?

Kaķis ir ļoti īpašs dzīvnieks, kam piedēvē dziednieka spējas. Kaķis ļoti spēcīgi jūt tās ķermeņa vietas, kurās cilvēkam sāp un kuras jāārstē. Kaķis ir arī labākais eksperts, kurš pateiks, vai ēdiens, kuru vēlies pagatavot vai ēst, ir labs un kvalitatīvs, vai arī to tomēr nav ieteicams baudīt. Šis dzīvnieks vienlaikus var būt gan ļoti mīļš, gan nejauks, gan pakļāvīgs, gan izteikti patstāvīgs.

Līdz ar kaķa ienākšanu jūsu mājā un dzīvē daudz kas mainīsies, un vai šīs izmaiņas jums būs pieņemamas, labāk izvērtēt savlaicīgi. Ja esat tomēr nolēmis teikt “jā” par labu murrājošam mīlulim, tad šajā rakstā sniegsim dažus svarīgus padomus, kas būtu jāņem vērā, pieņemot kaķi savā ģimenē.

  • Vai ģimenē kādam ir alerģija

 Vispirms jānoskaidro, vai jums vai kādam no ģimenes locekļiem nav alerģija uz dzīvniekiem, īpaši kaķiem, jo pat bezvilnas kaķi nav piemēroti alerģiskiem cilvēkiem.

  • Pirkšana vai adoptācija

Viens no pirmajiem lēmumiem, kurš jums ir jāpieņem, ir izvēle, vai vēlaties pieņemt vai nopirkt kaķi. 

Mazi kaķēni neizrāda savu personību, līdz tie sāk nobriest, un tad jums tie ir jāpieņem tādi, kādi tie ir. Ir nepieciešams nepārtraukti veltīt viņiem uzmanību, apmācot un gandrīz pastāvīgi aprūpējot viņu prasības.

Ja izvēlaties kaķēnu, labāk ņemiet tādu, kurš jau kopš mazotnes ir pieradis pie cilvēkiem. Pretējā gadījumā tas arī vēlāk vairīsies no saskarsmes ar cilvēku.

Vienmēr palūdziet parādīt visu metienu. Pavērojiet, kā uz jūsu klātbūtni reaģē kaķene – ja tā ir mierīga un ļauj jums kaķēnus paņemt rokās, tad arī kaķēni būs sabiedriski. Pavadiet brīdi rotaļās ar kaķēniem, lai redzētu, kuri ir draudzīgāki un rotaļīgāki. Atcerieties – veselīgs un laimīgs kaķēns būs ziņkārīgs un gribēs rotaļāties.

Parasti metienā ir dažāda rakstura kaķēni. Padomājiet, cik aktīvu dzīvnieku vēlaties. Ļoti kautrīgam kaķēnam būs grūtāk iedzīvoties pie jums, savukārt pārāk aktīvs kaķēns var radīt dažādas problēmas.

Adoptācijaturpretī sevī ietver pamesta kaķa vai kaķenes pieņemšanu drošās mājās, neatkarīgi no tā, vai tas ir pieaudzis kaķis vai kaķēns.

Ja vien kaķis nebūs traumēts vai slims, viņš spēs viegli adaptēties mājīgajā vidē.

Noteikti atliciniet laiku, lai paņemtu dzīvnieku rokās un glāstītu, un vērojiet tā reakciju. Ideāli, ja šajā brīdī kaķis ir mierīgs un izrāda patiku.

Lai gan dažkārt jums var nākties mainīt viņu sliktos ieradumus, kas palikuši no iepriekšējās apmācības vai dēļ tās trūkuma, tomēr viņi mācēs novērtēt otro iespēju, ko jūs viņiem dodat. 

Pieauguši kaķi ir daudz mierīgāki un viņu personība ir pilnībā izveidojusies, tāpēc adoptētājam rodas iespēja izvēlēties saderīgāku biedru. 

  • Runci vai kaķeni

Runči parasti ir lielāki nekā kaķenes. Ja nesterilizēsiet savu runci, tas, iespējams, klaiņos un plēsīsies ar citiem kaķiem.  Tas arī varētu iezīmēt savu teritoriju, izsmidzinot urīnu vai neaprokot izkārnījumus. Lai gan kaķim šāda uzvedība ir pilnīgi dabiska, jums tas varētu šķist nepatīkami.

Ja turēsiet nesterilizētu kaķeni, tai regulāri būs meklēšanās periodi. Meklējoties kaķene, visticamāk, radīs daudz trokšņa, un runčiem tas šķitīs ārkārtīgi pievilcīgi. Un, protams, pastāv liela iespēja, ka kaķene kļūs grūta.

Labāk tomēr mājas dzīvniekus sterilizēt. Pēc sterilizācijas starpība starp abiem dzimumiem samazinās. Gan runči, gan kaķenes būs jauki, mīloši un uzticīgi draugi. 

  • Krāsa

Var droši teikt, ka nav lielas starpības starp dažādas krāsas kaķiem. Vienīgais, kas būtu jāzina, zilacaini tīri balti kaķi bieži ir jau dzimuši kurli. 

  • Garspalvainu vai īsspalvainu

Garspalvaini kaķi ir ļoti skaisti. Tomēr jāatceras, ka šādus kaķus ik dienas jākopj, lai to burvīgie kažoki nesaveltos un vienmēr izskatītos labi. Pozitīvi, ka regulāra kaķa kažoka sukāšana ir lielisks veids, kā stiprināt saikni ar kaķi, un viņš noteikti priecāsies par veltīto uzmanību. Ja apzināties, ka nevarēsiet katru dienu veltīt laiku ķemmēšanai, tad labāk izvēlēties īsspalvainu kaķi.

  • Kur iegādāties kaķi

Kad esat nolēmis iegādāties kaķi, apjautājieties draugiem un kaimiņiem. Iespējams, kāds, ko pazīstat, pārdod kaķēnus vai pazīst kādu, kas to dara. Varat arī meklēt sludinājumus vietējā laikrakstā vai tīmeklī. Tāpat varat apmeklēt vietējo dzīvnieku patversmi vai labdarības organizāciju. Šajās vietās noteikti būs daudz kaķu un kaķēnu, kuriem ļoti nepieciešamas labas mājas.

Ja esat nolēmis iegādāties šķirnes kaķēnu, iesakām doties pie uzticama dzīvnieku audzētāja. Audzētājus visvieglāk atradīsiet, pajautājot par tiem citiem kaķu īpašniekiem vai veterinārārstam. Vēl varat aplūkot reklāmas laikrakstos un kaķu žurnālos, kā arī apmeklēt kaķu izstādes. Arī dzīvnieku audzētāju klubi var palīdzēt atrast uzticamus audzētājus vietējā apkaimē.

  • Kādu šķirni izvēlēties

Pēc Starptautiskās Kaķu Federācijas (FIFe) datiem oficiālā kaķu šķirņu klasifikācija atšķir ap 40 šķirnēm pēc to ārējā izskata, kažoka garuma un ģeogrāfiskās izcelsmes. Turklāt ir daudzas citas krustošanas vai mutāciju ceļā izveidojušās šķirnes, kuras joprojām nav atzītas par oficiālām šķirnēm.

Pirms doties pēc kaķēna, jums vajadzētu padomāt par to, cik daudz laika un pūļu jūs varat tam veltīt. Ņemiet vērā, ka kaķi, kas tiek labi aprūpēti var nodzīvot apmēram 20 gadus. Šī izvēle prasa praktiskumu un atbildību.

Rūpīgi iepazīstieties ar izvēlēto šķirni, tās temperamentu.

Ir svarīgi arī izlemt – vēlaties kaķi ar ciltrakstiem vai bez tiem.

Pārliecinieties, ka kaķa Izcelsmes vai ciltsrakstu sertifikātu ir izsniegusi oficiāla kaķu organizācija, un ka tajā tiek detalizēti uzrādīts jūsu kaķa ciltskoks līdz vismaz četrām iepriekšējām paaudzēm.

Atcerieties, ka ciltsraksti un audzētāja piederība klubam vēl negarantē kaķēna šķirnes kvalitāti un labu veselību, tāpēc labāk par to pārliecināties, apskatot vecāku novērtējumus un titulus izstādēs, kā arī pie veterinārārsta pārbaudot kaķēna veselības stāvokli.

Neiegādājieties kaķēnus jaunākus par 10 nedēļām, bez vakcinācijas, pat ja tiem ir ļoti pievilcīga cena – kas lēti pērk, parasti dārgi maksā un par veterinārārsta pakalpojumiem izdotā nauda pat būs lielāka par daudz dārgāka kaķēna cenu.

  • Kas būtu jāsagatavo jau pirms kaķa iegādes

Pirms kaķēna atvešanas mājās, iegādājieties visu tam nepieciešamo – traukus ēdienam un ūdenim, guļvietas, tualetes, ķemmi, rotaļlietas, bet kaķēna pārdevējam pajautājiet, ar kādu barību viņš kaķēnu barojis un palūdziet sauju iedot līdzi.
Vediet kaķēnu mājās brīvdienās, lai pagūtu viņu pieradināt pie sevis un jaunajiem apstākļiem.


Lai jauka diena!