Kā cīnīties ar klepu?

Kā cīnīties ar klepu?

Latvijas klimatiskajos apstākļos saaukstēšanās un no tās izrietošais klepus nav nekāds retums. Kāpēc rodas klepus, kā to ārstēt un kādām pazīmēm pievērst īpašu vērību – par to uzzināsiet šajā rakstā.

Klepus ir viens no labākajiem organisma aizsargmehānismiem. Tas ir dabisks veids, kā organisms rūpējas par kakla un elpceļu tīrību. Kad elpceļi (rīkle, traheja, bronhi) tiek kairināti, signāls nonāk klepus centrā, kas atrodas galvas smadzenēs. Tādējādi klepojot elpceļi tiek attīrīti no mehāniskiem šķēršļiem, kas traucē gaisa plūsmai – gļotām, putekļiem, ziedputekšņiem, baktērijām, elpceļos iekļuvušām ēdiena daļām un tml.

Klepus cēloņi – dažādi

Visbiežākais klepus cēlonis ir saukstēšanās slimības ar augšējo elpceļu iekaisumu, kad klepus pastiprinās naktī. Tas izskaidrojams ar to, ka iekaisuma gadījumā pastiprinās gļotu sekrēcija augšējos elpceļos. Kad gļotas nonāk aizdegunē un tālākos elpceļos, tās darbojas kā kairinātājs, izraisot klepus refleksu. Parasti šie simptomi pazūd aptuveni 1-2 nedēļu laikā, taču, atšķirībā no iesnām vai iekaisuša kakla, klepus var ieilgt – sākot ar dažām nedēļām, līdz pat vairākiem mēnešiem. Vēloties pēc iespējas ātrāk izveseļoties, cilvēki steidzas iegādāties dažādus medikamentus, tomēr tos ilgstoši lietot nav ieteicams.

Klepus sākas kā dziļa ieelpa, kam seko strauja izelpa ar raksturīgu skaņu. Šajā brīdi gaiss no plaušām tiek izgrūsts ar līdz pat 480 km/h lielu ātrumu. Ar šo gaisa plūsmu no elpceļiem tiek izgrūstas krēpas un gļotas, kā arī sīkāki svešķermeņi, ja tie tur iekļuvuši. Taču pēc dziļas un spēcīgas izelpas klepus laikā, seko dziļa ieelpa, kas no jauna kairina elpceļus, tāpēc seko nākamā klepošana. Tā rodas klepus lēkme.

Klepus var parādīties arī ar saaukstēšanos nesaistītu slimību gadījumā, piemēram, kā alerģiska reakcija pret ziedputekšņiem vai mājdzīvniekiem. Klepus cēlonis var būt arī, piemēram, emocionāls sasprindzinājums.

Atklepošana

Krēpas jeb gļotas veidojas baltajiem asinsķermenīšiem (leikocītiem) cīnoties ar infekciju. Tās uzkrājas elpceļos un ar klepus palīdzību tiek izvadītas ārā. Jo ātrāk elpošanas sistēma atbrīvojas no krēpām, jo ātrāk uzlabojas pašsajūta.

Klepus veidi:

  • Sauss jeb neproduktīvs klepus.

Sauss, kairinošs klepus bez krēpām visbiežāk rodas slimības sākumā un rada palielinātu slodzi balss saitēm un kaklam, kas parasti ir iekaisis. Šāds klepus mēdz pastiprināties uz nakti, traucējot veselīgu miegu. Neproduktīvu klepu bieži izraisa gļotas jeb tā dēvētās iesnas, kas pil no deguna aizdegunē, pēc tam nonāk rīklē, tādā veidā radot kairinājumu un klepu.

  • Mitrs jeb produktīvs klepus.

Mitrs klepus liecina par ilgāku slimības gaitu. Šāda klepus rezultātā atdalās un tiek izvadītas ārā gļotas jeb krēpas, kas bija uzkrājušās elpceļos. Gļotas jeb krēpas veidojas balto asinsķermenīšu jeb leikocītu darbības rezultātā – tie cīnās ar infekciju. Jo ātrāk elpošanas sistēma atbrīvojas no krēpām, jo ātrāk uzlabojas pašsajūta.

  • Reflektors klepus.

Reflektors klepus nav saistīts ne ar saaukstēšanos, ne ar citām elpošanas sistēmas slimībām. Šāda klepus cēlonis var būt, piemēram, iekaisums citur organismā vai sirds un asinsvadu sistēmas slimība. Šāds, sākumā neskaidras izcelsmes, klepus var izpausties dažādi – gan kā krekšķis, gan kā mitrs klepus ar krēpām u.c.

Ūdens

Pavisam vienkārši – ja tu vēlies efektīvi izārstēt saaukstēšanos, un it īpaši ilgstošu klepu, organisms ir jānodrošina ar pietiekamu ūdens daudzumu, lai uzturētu tam nepieciešamo šķidruma līmeni.

Ir svarīgi dzert daudz ūdens, jo, kad mēs ciešam no augšējo elpceļu infekcijām, šķidrums no deguna kanāliem caur rīkli nokļūst plaušās, tādējādi izraisot klepošanu. Uzturot augstāku ūdens balansu organismā, var izvairīties no šī šķidruma nokļūšanas plaušās, kā rezultātā samazinās saslimšanas risks. Nodrošinot organismu ar lielu ūdens daudzumu, tiek mitrināta gļotāda, tādējādi samazinot sausa klepus rašanās risku.

Silta duša

Nav nekā patīkamāka par siltu, patīkamu un ilgstošu dušu aukstā ziemas dienā. Karsta duša efektīvi palīdz ilgstoša, sāpīga un kairinoša klepus gadījumā. Kāpēc? Jo siltais tvaiks palīdz mitrināt rīkli un plaušas, atvieglojot klepošanu, atbrīvot aizlikto degunu, kā arī nomierināt sauso, apsārtušo ādu zem tā.

Jāpiebilst, ka daudzos mājokļos ziemas laikā gaiss kļūst manāmi sausāks, jo telpas uzsildīšanas nolūkos mēs mēdzam turēt logus un durvis aizvērtus. Ilgstoša, karsta duša palīdz atgriezt novājinātajam organismam nepieciešamo mitrumu, tādējādi cīnoties pret slimības simptomiem.

Inhalācijas

Klepus gadījumā ļoti labi noder inhalācijas – kumelīšu tējas un sodas, kā arī tādu ēterisko eļļu kā timiāna, dižegles, eikalipta, kadiķa un lavandas. Tvaiku elpošana īpaši palīdz aizsmakuma, rejoša klepus gadījumā, kad iekaisusi balsene. Sagatavojot inhalācijas bērnam, uzmanies, lai tvaiks nav pārāk karsts – tādējādi viegli var notikt applaucēšanās. Ja bērns ir alerģisks, nevajadzētu ieelpot ēterisko eļļu tvaikus. Labāk ar kādu piemērotu eļļiņu sasmērēt krūtis un inhalācijām izmantot, piemēram, kartupeļu novārījumu.

Gaisa mitrinātājs

Daži cilvēki spēj baudīt dušu vairāk nekā 10 vai 20 minūtes, taču pozitīvā dušas iedarbība ilgs tikai stundu vai divas. Lai nodrošinātu ilgstošāku atvieglojumu, ir vērts iegādāties gaisa mitrinātāju, kas efektīvi uzturēs optimālu mitruma līmeni gaisā. Lielākā daļa gaisa mitrinātāju ir paredzēti 8 līdz 12 stundām pirms to atkārtotas uzpildīšanas, kas ir noderīgi, lai atvieglo pašsajūtu un mazinātu klepu miega laikā. Ir ļoti svarīgi periodiski attīrīt gaisa mitrinātāju, pretējā gadījumā tiks radīta labvēlīga vide tādu mikroorganismu kā sēnītes attīstībai, kas tikai veicinās slikto pašsajūtu.

Svaigs gaiss

Garajos un aukstajos ziemas mēnešos ne vienmēr ir viegli elpot svaigu gaisu, bet tas var radīt brīnumus, kad ciešat no saaukstēšanās un sāpīga klepus. Ziemas laikā lielākā daļa cilvēku pavada laiku iekštelpās, kur viņi ir pakļauti pārstrādātam, sausam gaisam, kas var izraisīt kairinājumu un novājināt organismu.

Ja laikapstākļi ir īpaši nežēlīgi un gaiss it sevišķi auksts, visticamāk tu nevēlēsies pavadīt daudz laika ārā. Taču īsa un ātra pastaiga kaut vai apkārt mājai var būtiski attīrīt ar gļotām aizliktos elpceļus, atvieglojot elpošanu un dodot iespēju dažas reizes dziļi ieelpot, neizraisot sāpīgu klepu.

Ananass

Ja kādreiz saaukstēšanās laikā esi ēdis ananasu, tad noteikti pamanīji, ka tas uz neilgu laiku atvieglo klepu. Tas saistīts ar to, ka eksotiskie augļi satur tādu fermentu kā bromelaīnu, kas ir pierādījis savu pozitīvo iedarbību, nomācot klepu un mazinot gļotu daudzumu rīklē un plaušās. Vēsā un mitrā sajūta svaiga ananasa ēšanas laikā var palīdzēt nomierināt rīkles gļotādu.

Labāku rezultātu iegūsi, iegādājoties svaigu ananasu vietējā pārtikas veikalā. Ja neesi ananasu fans, pamēģini pievienot to augļu smūtijam ar pienu, grieķu jogurtu un svaigām ogām, kas satur ļoti daudz veselīgu antioksidantu. Pievieno smūtijam dažus zaļumus, piemēram, spinātus vai lapu kāpostus, kas būtiski uzlabos tavu imunitāti.

Deviņvīru spēks

Šo augu diezgan plaši izmanto tautas medicīnā dažādu slimību ārstēšanai. Deviņvīru spēku ļoti bieži izmanto tējas pagatavošanai, lai nomierinātu sāpošu kaklu, atkrēpotu un palīdzētu cīnīties pret ilgstošu klepu, bronhītu un pneimoniju.

Mērcējot deviņvīru spēka auga ziedus karstā ūdenī, no tā izdalās vērtīgas sastāvdaļas, kas izveido uz rīkles sieniņām aizsargkārtu, tādējādi mazinot klepus izraisīto kairinājumu. Ja tēja tomēr nepalīdz, tad jāapsver iespēja iegādāties šo augu saturošus medikamentus klepus ārstēšanai.

Mežrozīšu augļu tēja

Augstais C vitamīna saturs ir pamats pretinfekciju un saaukstēšanās slimību profilaktiskajam pielietojumam. Šī tēja uzlabo pašsajūtu un paātrina atveseļošanos. Ieteicamā dienas deva ir 6g.

Islandes ķērpju tēja

Palīdzēs sausa klepus gadījumā. Tas nomierina rīkles gļotādu un atvieglo nepatīkamās sajūtas kaklā, kā arī stiprina dabiskās organisma aizsargspējas. Pārdozējot šo drogu, var rasties caureja, kas samazināsies, no organisma izvadoties aktīvajām vielām.

Ceļteku tēja

Šo tēju lieto lai ārstētu drudzi un elpošanas ceļu infekcijas. Lapu droga ietilpst dažādu zāļu tēju sastāvā, kuras lieto kā atkrēpošanas veicinošo līdzekli, kā arī labvēlīgi ietekmē gludās muskulatūras tonusu un asins recēšanu.

Liepziedu tēja

Ieteicams lietot, lai stiprinātu imunitāti un organisma dabiskās aizsargspējas saaukstēšanās un gripas gadījumā. Šo drogu var lietot gan iesnu, gan klepus gadījumā. Liepu ziediem piemīt sviedrējošas un baktericīdas īpašības. Ieteicamā dienas deva 2 – 4 g.

Priežu skuju tēja

Priede daudziem asociējas ar ziemu un svētkiem, bet tikai daži iedomājas to izmantot ārstniecības nolūkos, piemēram, klepus vai iekaisuša kakla ārstēšanai, kas ir bieža parādība šajā aukstajā gadalaikā.

Patiesībā priežu skujas spēj ļoti efektīvi nomierināt mokošus iekaisumus. Izmēģini šo dabīgo ārstniecisko līdzekli, pagatavojot priežu skuju tēju. Pagatavošana: ieber tasē 1/4 austrumu baltās priedes skujas un pārlej ar karstu ūdeni. Lai samazinātu priežu skuju savdabīgo garšu, pievieno tējai nedaudz dabīga, neapstrādāta medus.

Timiāns

Timiāns ir viens no populārākajiem augiem ēdienu pagatavošanā, ko var pievienot visu veidu ēdieniem – sākot ar ceptu gaļu, beidzot ar ceptiem kartupeļiem un dārzeņu sautējumu. Tas piešķir ēdienam unikālu garšu. Tikai neliela daļa cilvēku zina, ka timiāns patiesībā ir spējīgs nomākt mokošu klepu.

Klepus ārstēšanai pagatavo timiāna tēju: 1 ēdamkaroti timiāna (kas pieejams lielākajā daļā pārtikas veikalu) aplej ar karstu ūdeni un pievieno dabīgu, neapstrādātu medu. Ļauj tējai dažas minūtes ievilkties.

Klepus sīrups

Tie ir divu veidu – dabiskie un sintētiskie. Dabiskie, salīdzinot ar sintētiskajiem, iedarbojas maigāk, taču uz efektu jāgaida ilgāk.

Dabisko sīrupu gatavošanai izmanto priežu pumpurus, lielās ceļteku lapas, efeju u. c., kas palīdz atkrēpot un stiprina imunitāti. Sīrups pastiprina atkrēpošanos, no tā nav jābaidās, tādam efektam ir jābūt, un tas nozīmē, ka izvēlēts pareizais sīrups un sākusies atveseļošanās.

Sintētiskie sīrupi, protams, iedarbojas ātrāk. Ja izvēlies pati, der zināt, ka sīrupus dala divās grupās: vieni domāti sausam klepum un vairāk nomāc klepošanu, otri – mitram klepum, tie šķidrina krēpas, palīdz tās izvadīt no organisma.

Sildošas procedūras

Der ļoti siltas kāju vanniņas, tikai uzmanies, lai ūdens nav par karstu un neapplaucē kājas; kāju ādai jābūt sārtai. Pēc tam uzvelc vilnas zeķes un liecies gulēt. Tas labi der pret bronhītu.

Vari izmantot sinepju plāksterus – liec uz krūtīm plaušu rajonā (ievēro instrukcijā norādīto ilgumu!). Šos plāksterus nedrīkst likt sirds apvidū.

Kādreiz tik populārās bankas tagad ir kategoriski aizliegtas, jo no tām plaušās var veidoties saaugumi. Der ēteriskas eļļas ar sildošu iedarbību. Var izmantot arī sintētiskos preparātus, dažādas ziedes, piemēram, terpentīnu, tikai jāuzmanās, lai nav par daudz, jo ādai nepatiks, turklāt ziedi pilnībā var noņemt tikai ar eļļu.

Sildīšanai var izmantot sakarsētu sāls maisiņu, ko liek uz krūtīm (bet ne uz sirds!) virs plāna kokvilnas dvielīša, lai nerastos apdegumi. Uz krūtīm var likt novārītus kartupeļus, ko labāk pirms tam samīcīt vai sablendēt līdz biezenim. Sagatavoto masu ieliec polietilēna maisiņā un ietin plānā kokvilnas dvielī, lai nav tieša kontakta ar ādu.

Ja vēlies izmantot termoforu ar karstu ūdeni, tad jānoguļas uz vēdera un termofors jāliek uz muguras, tam apakšā paklājot dvielīti. Gan sāls maisiņu, gan kartupeļus, gan termoforu turi aptuveni 20–30 minūtes. Procedūru var atkārtot vairākas reizes dienā. Siltums pastiprina vielmaiņu, lokāli noņem sāpes, taču nešķidrina krēpas.

C vitamīns

Ja tu ciet no mokoša klepus, kas, šķiet, tik drīz nepāries, tad ir pienācis laiks palīdzēt savai imūnsistēmai cīnīties pret šo infekciju. Labs sākums ir C vitamīns, kam ir izšķiroša nozīme cīņā pret saaukstēšanos.

Labākie dabīgie C vitamīna avoti ir atrodami jebkurā pārtikas veikalā, sākot ar dažādām ogām – mellenēm, avenēm un kazenēm, beidzot ar citrusaugļiem, piemēram, apelsīniem, mandarīniem, greipfrūtiem, citroniem un laimu. Ja esi dārzeņu fans, tad ņem vērā, ka arī kāposti un sarkanie pipari nodrošina lielu C vitamīna daudzumu.

Miers un atpūta

Dabīgākais un, neapstrīdami, efektīvākais līdzeklis cīņā pret mokošu klepu ir miers un atpūta. Tikai pilnvērtīgs miegs spēj nodrošināt organismam laiku un resursus, kas nepieciešami, lai pārvarētu elpceļu slimības.

Ņem vērā, ka daudzi mākslīgie bezrecepšu medikamenti klepus ārstēšanai satur kofeīnu un citas sastāvdaļas, kas sniedz tikai ilūziju, ka sāc izveseļoties. Nereti tas noved pie tā, ka cilvēki pārāk ātri atsāk savu ikdienas dzīves stilu, kaut gan patiesībā organisms vēl nav gatavs šādam izaicinājumam. Rezultātā, visticamāk, saaukstēšanās un klepus var ieilgt. Īsumā sakot, pat ja tu sāc justies labāk, pārliecinies, ka katru nakti velti miegam vismaz 8 stundas, neskatoties uz to, ka slimība šķietami sāk atkāpties.

Izvairies no gaisā cirkulējošiem kairinātājiem

Ja tu strādā telpās, kur ir pastiprināta putekļu un mikrobu cirkulācija, tad tas ir vērā ņemams iemesls palikt mājās ilgāku laiku un līdz galam izārstēt klepu. Tādi gaisa kairinātāji kā tīrīšanas līdzekļi un cigarešu dūmi var paildzināt klepu un apgrūtināt organisma atveseļošanos no elpceļu slimībām.

Paturi to prātā, kad apsver iespēju atgriezties darbā vai domā par dažādu tīrīšanas līdzekļu, piemēram, balinātāju, izmantošanu mājās.

Ja ir arī augsta temperatūra

Ja ir augsta temperatūra, gan bērniem, gan pieaugušiem palīdz mitrās kompreses – tās liec vietās, kur ir lielie asinsvadi: uz pieres, padusēs, cirkšņos. Tām izmanto komfortablā temperatūrā (kādā tiek mazgātas rokas) samērcētu dvielīti, ko uz minūti pieliec pie ķermeņa, pēc tam vari vēlreiz samitrināt un atkārtot.

Slimības laikā, bet jo īpaši, ja ir temperatūra, nevajadzētu ģērbties silti, kā arī nevilkt mugurā no dzīvnieku spalvām vai kažokiem gatavotas drēbes. Ķermenim ir sava termoregulācija – ja ir temperatūra un slimnieks uzvelk siltas drēbes, viņš temperatūru patur sevī un organisms nespēj ar slimību cīnīties.

Siltas drēbes var vilkt mugurā vienīgi tad, kad ir drudzis un kāpj temperatūra, bet, lai to nodzītu, siltās drēbes jāvelk nost.

Kam jāpievērš īpaša uzmanība klepus gadījumā?

• Pavērtējiet, vai dzīvojamās telpās nav pārāk sauss gaiss, kas ir biežs klepus iemesls. Jo īpaši jūtīgi pret sausu gaisu ir mazi bērni. Tādā gadījumā nepieciešams vienkārši mitrināt gaisu, nevis ārstēt klepu.

• Ja klepus ilgst vairāk par 5 dienām, dodieties pie ārsta, lai novērtētu savu veselības stāvokli. Vīrusa saslimšanai var būt nācis klāt bakteriāls iekaisums, kad nepieciešams veikt kādas ārstēšanas korekcijas.

• Nekad nelietojiet antibiotikas bez konsultēšanās ar ārstu!


Lai jauka diena!