Jumta segumu veidi – kādu izvēlēties?

Jumta segumu veidi – kādu izvēlēties?

Ikvienai ēkai ir nepieciešams kvalitatīvs, estētisks un ilgi kalpojošs jumts, kas ne tikai paaugstina kopējo mājas vērtību, bet arī rūpējas par tās iemītnieku drošību un komfortu. Taču, lai izvēlētos piemērotāko jumta segumu, nepieciešams izpētīt dažādus to veidus, izvērtējot visas priekšrocības un trūkumus.

Jumtu var dēvēt par vislabāk pamanāmo mājas fasādi. Skaists, piemērots un labi funkcionējošs jumts palielinās mājas vērtību, ilgi kalpos un nodrošinās minimālu ietekmi uz apkārtējo vidi. Izvēloties jumta segumu savai mājai, ieteicams ņemt vērā ne tikai materiāla izmaksas, bet arī jumta konstrukcijas un mājas ārsienu materiālus.

Dakstiņi

Šis jumu seguma veids ir pazīstams jau daudzus gadus, un nav pārsteigums, ka tas ticis izvēlēts, jo starp citiem materiāliem izceļas ar savu ilgo kalpošanas mūžu. Māla dakstiņus uzskata par vienu no senākajiem jumta segumiem, un tie ir pieejami arī mūsdienās. Protams, tie laika gaitā ir uzlaboti un modernizēti, lai labāk pielāgotos Latvijas klimata apstākļiem. Ir iespējams iegādāties ne tikai māla, bet arī betona dakstiņus, kas pieejami dažādās krāsās un ar īpašiem pārklājumiem. Dakstiņu jumtu klāšanu ieteicams uzticēt zinošiem profesionāļiem, lai nodrošinātu augstāko kvalitāti.

Pateicoties salīdzinoši ilgajam kalpošanas laikam, kas ir vairāk nekā 100 gadu, dakstiņi ir labākie jumta segumi tiem, kuri dod priekšroku augstvērtīgiem materiāliem. Tāpat šis materiāls ir izturīgs pret uguni, salu un spēcīgu sauli, kā arī veiksmīgi spēj absorbēt troksni, tādēļ spēcīgs vējš un lietus nespēs iztraucēt ēkas iemītnieku mieru. Pateicoties šīm pozitīvajām īpašībām, mājoklī, kuram ir dakstiņu jumts, būs komfortabli pat karstās vasarās un aukstās ziemās. Un, papildus iepriekš minētajam, jāpiebilst, ka šis materiāls noveco skaisti, proti, ar laiku tas nezaudē savu šarmu un pievilcību.

Metāls

Šis materiāls arī ir salīdzinoši izplatīts, un pieejams gan daudzveidīgā krāsu, gan formu klāstā. Profilēto un viļņoto lokšņu ieklāšana ir salīdzinoši vienkārša, jo tās ar skrūvēm stiprina pie jumta latām. Valcprofila loksnes ieklāj, izmantojot klemmerus. Metāla jumta seguma atjaunošana izbalēšanas vai korozijas gadījumā ir diezgan vienkārša – to iespējams pārkrāsot. Lai izvēlētos piemērotāko jumta segumu, ir jāņem vērā gan metāla biezums, gan seguma pārklājums. Jo tas būs vairākās kārtās un biezāks, jo jumts kalpos ilgāk. Tāpat uzmanība jāpievērš tam, ka zem metāla jumta seguma rodas kondensāts, un lai no tā izvairītos, jāieklāj pretkondensāta plēvi un jānodrošina pareiza ventilācija. Metāla jumtu kalpošanas laiks variē no 15 līdz 40 gadiem.

Valcprofils

Šis ir sens metāla jumtu veids, kuru nereti izvēlas sarežģītāku konstrukciju pārklāšanai. Materiāls ir izturīgs, kā arī ir iespējams no vairākiem to veidiem. Gluda virsma ļauj ūdenim veiksmīgi notecēt no jumta, kā arī valcprofils ir salīdzinoši viegls un lokans, tādēļ to var uzklāt netradicionālās formās. Kalpošanas ilgums ir aptuveni no 15 līdz 40 gadiem.

Bitumena šindeļi

Tie sastāv no poliestera vai stikla šķiedrras armējuma, kuru klāj bitums un minerālu skaidas. Šindeļus parasti klāj uz līdzenas virsmas, piemēram, finiera, izmantojot naglas. Lai arī ieklāšana nav sarežģīta, darbam nepieciešams liels naglu skaits. Šis materiāls ir plāns un lokans, tādēļ arī to var pielāgot sarežģītāku formu jumtiem. Kad šindeļi uzsilst saulē, veidojas viendabīgs pārklājums, kas samazina tecēšanas risku. Kalpošanas ilgums ir no 20 līdz 40 gadiem.

Bitumena uzkausējamais jumta segums

Viens no lētākajiem un ērtāk uzstādāmajiem jumta viediem, taču to iespējams izmantot tikai taisniem vai ļoti lēzeniem jumtiem.

Lubiņi jeb skaidu plāksnes

Šis klājums pieder pie ekoloģiskajiem un dabīgi tīrajiem veidiem. Jumtos parasti izvēlas apses, priedes vai egles koksni, no kuras izveido skaidu plāksnes, kas tiek ieklātas vairākās kārtās.

Akmens (dabīgā šīfera) jumts

Ļoti kvalitatīvs un izturīgs jumta veids, kas var kalpot vairāk par 100 gadiem. Taču, izvēloties akmens jumtu, nāksies saskarties ar lielām izmaksām, kā arī jumta konstrukcijai jābūt ļoti izturīgai.

Bezazbesta šīferis

Tā kā azbestu saturošie materiāli ir kaitīgi veselībai, kādreiz populārais plākšņveida azbestcementašīferis vairs nav pārdošanā. Taču pieejams bezazbesta šīferis – viļņotas loksnes, ko izgatavo no cementa, celulozes, kartona, dabīgās akmens šķiedras. Šis šīferis ir krietni izturīgāks par azbestu saturošo materiālu, ir veselībai nekaitīgs, taču to grūti ieklāt uz sarežģītas konfigurācijas jumtiem. Salīdzinājumā ar citiem sintētiskajiem jumta segumiem diezgan liels svars un augsta cena. Bezazbesta šīfera pozitīvās īpašības – tas ir labs siltumizolācijas materiāls, ļoti izturīgs un praktisks. Nopērkams dažādās krāsās. Tomēr pieprasījums pēc bezazbesta šīfera ir neliels. Nepopularitāte Latvijā, iespējams, izskaidrojama ar to, ka šīferis asociējas ar padomjlaika būvniecības kvalitāti. 

Niedru jumts

Niedru jumti it ļoti specifiska produktu grupa, kas piestāv tikai noteiktām ēkām – guļbūvēm, lauku krodziņiem vai viesu mājām, kas veidotas etnogrāfiskā stilā. Neapšaubāmi, niedru jumtam ir īpašs statuss, tas tiek atzīts kā ekskluzīvs jumta klājums ar neatkārtojamu izskatu. Niedru jumti tiek klāti no vēlā rudenī vai ziemā pļautām niedrēm, kas tiek tīrītas, sietas kūlīšos, lai tālāk izmantotu jumta ieklāšanā.
Niedru jumts kalpo aptuveni 40-60 gadus vai pat ilgāk – tas atkarīgs no jumta leņķa, apkārtējās vides, izmantojamā materiāla, kā arī ieklāšanas darbu kvalitātes. Ņemot vērā to, ka niedru jumts ir 25 – 45 cm biezs, tas pilda arī termoizolācijas funkcijas. 10 cm biezs niedru klājums aptuveni atbilst 5 cm minerālvates izolācijai. Niedru jumts nodrošinās, ka mājā ziemā būs silti un vasarā patīkami vēsi. Tas absorbēs lietus un krusas trokšņus. Tomēr niedru jumti nav sevišķi pieprasīti, lielākoties augsto izmaksu dēļ. Rada bažas arī jumta ugunsizturību, jo niedres ir degošs materiāls. Lai panāktu jumta un mājokļa ugunsdrošību, nepieciešamas attiecīgas zināšanas un speciāli materiāli. 

Jumts ar zālāju

Viens no vizuāli efektīvākajiem jumtu veidiem. Uz līdzenas virsmas tiek uzklāti hidroizolācijas materiāli, kurus nosedz ar virskārtu (zāle, sūnas). Arī šis jumta veids izceļas ar lielisku siltumizolāciju. 


Lai jauka diena!