Auto kopšanas nozares attīstība

Auto kopšanas nozares attīstība

Attīstoties tehnoloģijām un auto industrijai, tiek piedāvāti jauni risinājumi auto kopšanas sfērā. Šobrīd aktīvi visā pasaulē attīstās detailings vai dīteilings (no angļu valodas – detailing), kas tulkojumā nozīmē – detalizēta auto kopšana un aprūpe. Tas ir vesels auto kopšanas virziens, kas ir orientēts uz kvalitatīvu un profesionālu auto interjera un eksterjera uzlabošanu, saglabājot auto oriģinālās detaļas.

Līdz ar detailinga attīstību tas ir palīdzējis risināt virkni problēmu, ar ko saskaras auto īpašnieki. Kā piemērs auto vizuālais izskats. Šobrīd automašīnas ražo daudz zemākā kvalitāte nekā, piemēram, 90.gados, tas nozīmē, ka auto ražošanā tiek ekonomēts uz izejmateriāliem, darbaspēku, virsbūves krāsu un laku izvēli utt. Lai saglabātu auto izskatu, paildzinātu auto kalpošanas mūžu, vizuālo izskatu, braukšanas komfortu un lietošanas ērtumu, var palīdzēt detailinga piedāvātie risinājumi. Ir jāsaprot ļoti nozīmīga lieta, ka auto detailings ir specifisks un atšķiras no pakalpojumiem, ko piedāvā automazgātuvēs. Tas ir pirmkārt zināšanu un pieredzes, otrkārt aprīkojuma, telpu, kā arī atbilstošu izejmateriālu, kopšanas līdzekļu un produkcijas pielietošanas jautājums.

Īsumā pastāstīsim par lielākajām un būtiskākajām atšķirībām un sāksim ar mikro šķiedras dvieļiem.

Ir dažādi mikro šķiedras dvieļi, kas ir speciāli domāti:

  1. izmantošanai pēc auto pulēšanas
  2. izmantošanai keramiskā pārklājuma uzklāšanas laikā
  3. logu stiklojuma attīrīšanai
  4. automašīnas virsbūves žāvēšanai pēc mazgāšanas

Lielveikalos nopērkamie mikro šķiedras dvieļi ir zemas kvalitātes, asi, ar šuvēm un teksta birkām. Lai iegādātos pietiekamā apjomā nepieciešamos mikro šķiedras dvieļus, var nākties samaksāt vairāk par simts eiro. Mikro šķiedras dvieļiem ir arī savs resurss, kad tie ir jāmaina dēļ dabiskā nolietojuma. Mikro šķiedras dvieļiem ir arī speciāls mazgāšanas šķidrums, kas attīra saudzējoši un mīkstina mikro šķiedru.

Kā nākamais būtiski atšķirīgais ir pulēšanas pastas. Ir ļoti populārs uzskats, ka auto pulēšana nav nekas sarežģīts un to var izdarīt jebkurā automazgātuvē vai servisā, kurā krāso automašīnas. Auto servisi, kurās krāso automašīnas, ir pavisam cits stāsts, jo tur automašīnas pārsvarā nepulē tik augstā līmenī, kā to dara speciālisti, kuri nodarbojas ar auto pulēšanu. Svarīga lieta pulējot automašīnu ir pareizo pulēšanas pastu un pulēšanas ripu izvēle. Ir tā saucamās “krāsotāju pastas”, kuras satur silikonu un pildvielas, nopulējot automašīnu, vizuāli pazudīs skrāpējumi un švīkas, auto spīdēs, taču pēc pāris mazgāšanas reizēm auto iegūs to pašu skatu, kāds bija iepriekš. Pulēšanas pastas ir domātas dažādiem mērķiem – ļoti abrazīvas, vidēji abrazīvas, mīkstas un domātas finiša pulēšanai, kā arī tādas, kas satur SiO2 kvarca daļiņas un attauko virsmu. Tikai izvēloties pareizo pulēšanas pastas un pulēšanas ripas kombināciju, var panākt labāko pulēšanas rezultātu. Jebkurā gadījumā ir jāsaprot, ka nav iespējams lēti nopulēt auto. Šie termini lēti un labi nav savietojami. Švīkas, hologrammas, skrāpējumi un virpuļojošas zīmes ir biežāk sastopamie defekti, kas rodas auto lietošanas laikā. Šādi defekti var rasties arī no nekvalitatīvas pulēšanas un no automazgātuvju birstēm.

Ļoti svarīgs punkts ir arī auto pulēšanai paredzētās pulēšanas mašīnas. Lai aprīkotu darbnīcu ar auto pulēšanai nepieciešamām mašīnām, var nākties iztērēt vairāk par 1000 eiro. Salona ķīmiskā tīrīšana ir nākamais būtiskais jautājumus, kas ir jāapskata. Salona ķīmisko tīrīšanu piedāvā veikt virkne pakalpojumu sniedzēju, bet tikai daļa patiešām apzinās, ko un kā dara. Auto salona ķīmisko tīrīšanu bieži vien saista ar ātru pakalpojumu, kas ir lēts un kuru var paveikt jebkurš cilvēks, kurš zin, kā darboties ar putekļusūcēju. Diemžēl tas tā nav. Lai kvalitatīvi paveiktu salona ķīmisko tīrīšanu, ir nepieciešamas iemaņas un zināšanas, kā arī atbilstošs aprīkojums. Salona ķīmisko tīrīšanu nav iespējams veikt ātri un kvalitatīvi divu stundu laikā. Jebkurš sasteigts darbs liecina par sliktu kvalitāti un bezpersonisku attieksmi pret klientu un klienta automašīnu. Līdz ar auto detailinga nozares attīstību tiek piedāvāti arī profesionāli līdzekļi ādas salona kopšanai, birstītes, otiņas, balzāmi un universālie salona tīrītāji, kas nekaitē automašīnas salona plastmasas un vinila paneļiem.

Kā vēl viens svarīgs punkts ir auto pareiza mazgāšana ar mīkstām švammēm vai mazgāšanas cimdiem, kas neskrāpē virsmu, kā arī saudzējošo šampūnu lietošana ar PH neitrālu vidi. Bieži vien automazgātuvēs izmanto ļoti agresīvu ķīmiju un priekšmazgātājus, kuri rada neatgriezeniskus bojājumus ārējām plastmasas detaļām, hromam un virsbūves lakojumam. Ir ļoti daudz saudzējošas švammes, birstītes un otiņas, kas ir domātas detalizētai automašīnas mazgāšanai, kad tiek nomazgāta katra auto detaļa: diski, restes, spoileri, emblēmas, sliekšņi utt. Ir jāsaprot, ka detalizēta auto mazgāšana var aizņemt arī 2h un tā maksās daudz vairāk par parastu mazgāšanu, bet Jums būs garantija, ka auto mazgāšanas laikā nekas netiks bojāts vai saskrāpēts.

Kā vēl viens nozīmīgs punkts ir auto apstrāde ar aizsargājošiem līdzekļiem. Automazgātuvēs parasti piedāvā uzklāt rokas vasku vai vasku, kas ir pievienots ūdenim, ar ko noskalo automašīnu. Šī vasku noturība nav ilga un parasti dod īstermiņa rezultātu, pie tam vaska noturība samazinās ar katru mazgāšanas reizi. Profesionāla nano vaska uzklāšana aizņem vairākas stundas, jo virsbūve ir sākumā jānomazgā, jāattīra no bituma un rūsas daļiņām, kā arī jāattauko. Profesionāla līmeņa vaskam ir jāturas uz virsmas 6-12 mēneši. Kā alternatīva auto vaskošanai ir sīlantu (sealant) uzklāšana, kas arī aizsargā auto virsbūves laku no UV stariem, ūdens, netīrumiem un putekļiem, taču to noturība nebūs tik ilgstoša. Kā drošākais un cietākais auto virsbūves pārklājums ir keramiskais pārklājums. Atkarībā no keramiskā pārklājuma slāņu skaita un keramikas ražotāja tā noturība būs 12-36 mēneši. Jo dārgāks būs keramiskais pārklājums, jo grūtāk būs to uzklāt un jo ilgāks būs noturības efekts.

Jo vairāk Jūs rūpēsieties par automašīnas vizuālo un tehnisko stāvokli, jo ilgāk saglabāsiet auto vērtību un, pat pārdodot to, Jūsu automašīna būs labākais piedāvājums tirgū.


Lai jauka diena!